← POWRÓT

Budynek z kontenerów?

Budynek z kontenerów? A nie wygląda!


Zalety budownictwa modułowego 


 

MB: Budowanie z  kontenerów  nie jest w Polsce jeszcze dość popularne, a jak się okazuje, są sytuacje, w których może mieć znaczną przewagę nad budownictwem tradycyjnym.

PR: Przykładem jest rozbudowa obiektu, którą właśnie prowadzimy. Inwerstor, właściciel prywatnego zespołu szkół (dających wykształcenie od przedszkola do poziomu uzyskania matury) boryka sie z problemem braku miejsca. Obecna siedziba jest mocno eksploatowana, brakuje sal dydaktycznych, m.in. pracowni plastycznej i muzycznej. Równocześnie wiadomo, że obecna działka ma swoje ograniczenia, co bez zwiększenia jej powierzchni utrudnia rozbudowę obiektu. Zanim zostaną podjęte kluczowe decyzje, problem musi być rozwiązany tak, aby w kolejnym roku szkolnym zajęcia mogły odbywać się komfortowo.

MB: W takiej sytuacji na myśl przychodzi jakieś rozwiązanie tymczasowe…

PR: Zaproponowaliśmy Inwestorowi rozbudowę budynku na istniejącej działce przy wykorzystaniu modułów kontenerowych. W opozycji do budownictwa tradycyjnego ma ono kilka istotnych zalet, w tym wypadku idealnie wpasowujących się w potrzeby Inwestora: po pierwsze – znaczne obniżenie kosztów inwestycji poprzez wykorzystanie gotowych modułów; po drugie – szybki i nieinwazyjny montaż, dzięki czemu unikamy długotrwałych utrudnień charakterystycznych dla tradycyjnego placu budowy; po trzecie: mobilność obiektu i możliwość jego modyfikowania w zależności od potrzeb, w tym także możliwość ponownego użycia.

MB: Podobno inwestor obawiał się, że rozwiązanie, choć bardzo przekonujące, może nie spełniać jego oczekiwań pod względem estetycznym…

PR: Te obawy udało nam się dość szybko rozwiać, ponieważ  zaproponowaliśmy projekt z użyciem modułów o znacznie podwyższonym standardzie estetycznym, które dają możliwość stworzenia zupełnie innej niż istniejąca, nowoczesnej i designerskiej bryły dobudowywanej części. Koncepcja, którą przedstawiliśmy klientowi, okazała się pomysłem trafionym i jest w tej chwili przygotowywana do realizacji.

Z architektem Pawłem Ryglem rozmawiała Magdalena Bobrowska


Nowe mobilne skrzydło szkoły

lokalizacja: okolice Krakowa

autorzy:  Paweł Rygiel, Robert Domagała, Ewa Chruścicka

współpraca projektowa: Anna Rygiel, Agnieszka Gwiżdż

pow. użytkowa: 800 m2

projekt: koncepcja i projekt budowlany 2015

realizacja: przygotowanie inwestycji