← POWRÓT

Projektowanie szpitala

Projektowanie szpitala.

Kiedy gra toczy się o pieniądze, czas i ludzkie życie

 


Pracowaliśmy z dyrekcją oraz ordynatorami trzech oddziałów. Naszym zadaniem było połączenie i urealnienie ich odrębnych potrzeb,  niekiedy występowanie w roli „technicznego mediatora”. 


 

Magdalena Bobrowska: Latem 2014 r. zakończył się pierwszy etap inwestycji – przebudowa budynku szpitala w Tuchowie. W jakich warunkach rozpoczynaliście projekt?

Paweł Rygiel: Pierwsze rozmowy z Centrum Zdrowia Tuchów rozpoczęliśmy w momencie, kiedy placówka podjęła decyzję o konieczności przebudowy. Budynek szpitala był w złym stanie, standard wyposażenia zdecydowanie za niski. Ponadto w niewielkiej odległości od Tuchowa powstała nowoczesna klinika, która stała się bezpośrednią konkurencję szpitala. Dodatkowym wyzwaniem dla inwestycji był ograniczony budżet.

Anna Rygiel: Inwestor, mając ambicję utworzenia głównej, kompleksowej placówki obsługującej pacjentów z regionu, potrzebował szybkiej interwencji. Konieczna okazała się gruntowna przebudowa trzech oddziałów: ginekologicznego, położniczego i neonatologicznego – tak, aby spełniały one nie tylko wymogi NFZ, ale także osiągnęły jak najwyższy poziom referencyjności. Pozytywnie odnieśliśmy się do wszystkich wymagań klienta i tak rozpoczęła się współpraca.

MB: Jak wyglądała specyfika projektowania w tym temacie?

AR: Przy projektowaniu tego typu obiektów trzeba mieć świadomość, że funkcjonują one jak olbrzymie machiny. Wyłączanie ich poszczególnych części na czas budowy wymaga dużej wyobraźni i sprawności organizacyjnej. W przypadku szpitali projektowanie jest de facto przygotowywaniem miejsc pracy dla osób, w rękach których jest życie i zdrowie innych. Trzeba także patrzeć na budynek z perspektywy pacjenta i we właściwy sposób zapewnić komfort funkcjonowania każdej z grup.

MB: Jakiej wiedzy specjalistycznej wymagał od Was ten projekt?

AR: Dużej  wiedzy technicznej –  musieliśmy np. wiedzieć, jak działa blok operacyjny lub centralna sterylizatornia. Stale konsultowaliśmy się z lekarzami, z rzeczoznawcą sanitarno-epidemiologicznym, braliśmy udział w szkoleniach specjalistycznych dotyczących służby zdrowia. Musieliśmy wiedzieć, jak  wygląda komunikacja w szpitalnym labiryncie pomieszczeń, w jakiej kolejności i w jaki sposób porusza się personel medyczny, a w jaki pacjenci. Może się to wydawać oczywiste, ale trzeba mieć świadomość, że są pewne obszary komunikacji, które nie mogą się łączyć, miejsca wymagające szczególnej delikatności – jak np. sala porodowa i prosektorium.

MB: Jak pracuje się ze środowiskiem medycznym?

AR: Jak w każdym większym przedsięwzięciu, istotnym aspektem pracy jest właściwe zrozumienie potrzeb klienta. Pracowaliśmy z dyrekcją oraz ordynatorami trzech oddziałów. Naszym zadaniem było połączenie i urealnienie ich odrębnych potrzeb, niekiedy występowanie w roli „technicznego mediatora”.

PR: Istotna jest umiejętność zaprezentowania pewnych aspektów technicznych, najogólniej mówiąc – przełożenie technicznego języka architektury na język czytelny dla ludzi funkcjonujących w zupełnie innych dziedzinach.

AR: Efekt końcowy weryfikują liczne kontrole niezależnych instytucji, takich jak sanepid powiatowy, rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych, czy krajowy konsultant medyczny. My te próby przeszliśmy pozytywnie. Nasze prawie dwudziestoletnie doświadczenia utwierdzają nas w przekonaniu, że staranność i dbałość o szczegóły owocuje de facto skróceniem czasu realizacji. Od tego zależy nie tylko zadowolenie klienta, ale i nasz komfort pracy.

 

Przebudowa i rozbudowa budynku szpitala w Tuchowie

lokalizacja: Tuchów

autorzy: Anna Rygiel, Paweł Rygiel

zespół projektowy: Anna Rygiel, Paweł Rygiel, Agnieszka Gwiżdż, Robert Domagała

inwestor: Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o.o.  

pow. użytkowa: 2 965m2

projekt: 2012

realizacja: 2014 – etap I – przebudowa budynku